UYAP Optik Karakter Okuyucu(OCR) Uygulaması Yayımda
Bilgi İşlem Genel Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen ‘UYAP Optik Karakter Tanıma (OCR)’ web uygulaması yargı çalışanlarının kullanımına sunulmuştur.

Genel Müdürlüğümüzün ‘güven veren ve erişilebilir adalet’ vizyonuyla yürüttüğü çalışmalar arasında yer alan ‘UYAP Optik Karakter Tanıma (OCR)’ web uygulaması “https://tarama.uyap.gov.tr” adresi üzerinden yayına alınarak tüm yargı çalışanlarının hizmetine sunulmuştur.

Uygulama sayesinde yargı çalışanları taranmış evrak veya fotoğraf formatında olan metin belgelerini tarayarak yazıya dönüştürebilmekte ve düzenleyebilmektedir.

Daha önce harici yazılımlar kullanılarak yapılan ve bilgi güvenliği açısından risk teşkil eden bu uzun ve yorucu işlem, Genel Müdürlüğümüzün UYAP v3 projesi kapsamında geliştirdiği ‘UYAP Optik Karakter Tanıma (OCR)’ web uygulamasıyla artık daha güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Genel Müdürlüğümüz ‘güven veren ve erişilebilir adalet’ anlayışıyla adalete erişimi kolaylaştıracak proje ve çalışmalarını sürdürmektedir.

 
Videolar