Hizmet Standartları Tablosu
ADALET BAKANLIĞI
BİLGİ İŞLEM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI
SIRA NO HİZMETİN ADI  BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

HİZMETİN TAMAMLANMA
SÜRESİ
(EN GEÇ SÜRE)

1 UYAP
AVUKAT
BİLGİ SİSTEMİ
Belge talep edilmemektedir.
Not: Sisteme Adalet Bakanlığı internet sayfasından (https://avukat.uyap.gov.tr/index.html) ulaşılabilir. Avukatların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun http://www.tk.gov.tr/eimza/eshs.htm sayfas ında belirtilen Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (ESHS)’ndan e-imza sahibi olmalar ı ve barolar tarafından UYAP'a avukat olarak tanımlanmaları gerekmektedir.
ANLIK
2 UYAP
VATANDAŞ BİLGİ SİSTEMİ
Belge talep edilmemektedir.
Not: Sisteme Adalet Bakanlığı internet sayfasından (https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html) ulaşılabilir. Vatandaşların ESHS'den e-imza veya GSM şirketlerinden mobil imza sahibi olmaları gerekmektedir. Vatandaşlar e-imza veya mobil imza olmadan e-Devlet şifrelerini kullanarak da dosyaları ile ilgili bilgilerini görebilmektedirler.
ANLIK
3 UYAP
VATANDAŞ BİLGİ BANKASI
Belge talep edilmemektedir.
Not: Adalet Bakanlığı internet sayfasından (http://mevzuat.adalet.gov.tr/) ulaşılabilmektedir.
ANLIK
4 UYAP
MEVZUAT PROGRAMI
Belge talep edilmemektedir.
Not: UYAP Mevzuat Programı Adalet Bakanlığı internet sayfasından (http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/indir/mevzuat.asp) indirilebilir.
ANLIK
5 UYAP
SMS BİLGİ SİSTEMİ
Belge talep edilmemektedir.
Not: Avukat ve vatandaşların herhangi bir GSM operatöründen sahibi oldukları bir cep telefonu hattı ile T.C. Kimlik numaralarını yazıp boşluk bıraktıktan sonra "KISISELABONE" yazarak 4060'a göndermeleri veya belirli bir dosyadan belirli bir bilgiyi öğrenmek için yine 4060'a sorgu SMS'i göndermeleri yeterlidir. Sistemin kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi Adalet Bakanlığı internet sayfasında (http://sms.uyap.gov.tr/) mevcuttur
ANLIK
6 UYAP
BİLİRKİŞİ BİLGİ SİSTEMİ
Talep edilen belgeler;
Dilekçe, Fotoğraf, diploma, iş yeri adres belgesi ve mesleki tecrübe süresi belgesi. Not: Bilirkişi Portal bilirkişinin adliyeye gitmeden dosyaları inceleyip, raporları portal üzerinden hazırlayarak teslim ettikleri ve yine bu portal üzerinden ücretlerinin hesaplanarak tahsil edilebildiği, bilirkişi işlemlerinin yapılabildiği bir sistemdir. Ayrıntılı bilgi Adalet Bakanlığı internet sayfasında (http://bilirkisi.uyap.gov.tr/) mevcuttur.
ANLIK
7 UYAP
KURUM PORTAL BİLGİ SİSTEMİ   
Talep edilen belgeler;
Talep Dilekçesi, Ticaret Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri ve Protokol. Kurum Portal; Türkiye genelinde, tüm mahkemeler ve icra dairelerinde şirketlerin/kurumların taraf oldukları davaları elektronik ortamda takip etmek üzere Adalet Bakanlığı tarafından sunulan bir Yargı hizmetidir. Ayrıntılı bilgi http://kurum.uyap.gov.tr adresinde mevcuttur.
ANLIK

Başvuru esnasında yukarıda belirtilen belgelerin dışında belge istenilmesi veya başvuru eksiksiz belge ile yapıldığı halde, hizmetin belirtilen sürede tamamlanmaması durumunda ilk müracaat yerine ya da ikinci müracaat yerine başvurunuz.
 
İlk Müracaat Yeri:
Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü Yardım Masası
İkinci Müracaat Yeri: 
Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü Yardım Masası
İsim : - İsim : -
Unvan :  Unvan : 
Adres : Ergazi Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:448/B PK.06370 Yenimahalle / ANKARA                                                              Adres : Ergazi Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:448/B PK.06370 Yenimahalle / ANKARA
Telefon : 03122932100-9 Telefon : 03122932100-9
Faks    : 03122932222 Faks    : 03122932222
E-posta: bigm@adalet.gov.tr E-posta: bigm@adalet.gov.tr