Erişilebilir Adalet, Engelsiz Yaşam
Genel Müdürlüğümüz tarafından ‘güven veren ve erişilebilir adalet’ anlayışıyla tamamen yerli ve milli imkânlarla geliştirilen uygulamalarımız, engelli vatandaşlarımızın yargıya erişimini kolaylaştırmaktadır.

Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’ın, engelli vatandaşlarımızın adalete erişimlerinin kolaylaştırılması talimatı üzerine; Genel Müdürlüğümüz tarafından, Adalet Bakanlığı web sitesi başta olmak üzere Avukat Portal, Vatandaş Portal, Kurum Portal, Bilirkişi Portal, Uzlaştırmacı Portal ve Arabuluculuk Portal bilgi sistemlerinde engelli vatandaşlarımıza yönelik ‘Ekran Okuyucu’, ‘Kontrast Renk Ayarı’, ‘Bağlantı Vurgulama’, ‘Büyük Metin’, ‘Disleksi Dostu’ gibi özellikler barındıran ‘Erişilebilirlik Menüsü’ çalışmaları tamamlanmış olup, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hizmete sunulacaktır. Böylece engelli vatandaşlar; UYAP Bilişim Sistemi üzerinden, cep telefonu ve bilgisayarlarından, zaman ve mekândan bağımsız olarak adli süreçlere erişme ve onları takip etme imkânına kavuşacaktır.

Yapılan çalışma ve düzenlemeler ile; uygulamalarımız ve portalların toplumun tüm fertleri tarafından kolay kullanılabilmesi ve kullanıcıların sahip olduğu cihaz, yazılım ve fiziksel kısıtlamalardan bağımsız olarak en geniş kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde kullanım deneyimi sağlanması hedeflenmiştir.

Engelli vatandaşlara yönelik çalışmalarına kesintisiz devam eden Genel Müdürlüğümüz, hukuk mahkemeleri duruşmalarına hasta, yaşlı ve yatağa bağımlı vatandaşlarımızın bulunduğu yerden çevrimiçi olarak katılabilmesi amacıyla, ‘e-Duruşma’ projesinin yazılım çalışmalarını da sürdürmektedir.
 
Fotoğraflar