Avukat Portal Yeni Arayüzü Hizmete Alınmıştır
Avukatlarımızın, adliyeye gitmeden çevrimiçi olarak dava açma, mahkemeye evrak gönderme, trafik ve idari para cezasına itiraz etme, savcılığa şikâyet dilekçesi gönderme, e-duruşmaya katılma; icra takip dosyaları kapsamında "Mernis Kaydı, İSKİ, GİB, GSM Operatörleri, SGK, EGM, TAKBİS ve Posta Çeki" gibi sistemler ile kurulan entegrasyonlar sayesinde sorgulamaları yapma, "İlamlı/İlamsız İcra Takibi" başlatma gibi birçok işlemi gerçekleştirebilmeleri amacıyla UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Bu uygulamalar mevcut UYAP Bilişim Sistemi ekranlarında yer almakta ve hâlihazırda kullanılmaktadır. UYAP Versiyon 3 Projesinin en önemli basamaklarından biri olan Avukat Portal Sistemini yenileme çalışmaları kapsamında, son kullanıcı deneyimini iyileştirme ve portal hizmetlerinin verimli bir şekilde sunulabilmesi için yapılan çalışmalar tamamlanmıştır.
Bu kapsamda yeni Avukat Portal ekranlarına;
 • Sisteme giriş sırasında kullanılan e-imza uygulaması yerine çok daha pratik olacak şekilde internet tarayıcısı üzerinden bir giriş sistemi sağlanmıştır.
 • Gece modu özelliği seçimi getirilmiştir.
 • Avukat Portal ana sayfasında “Taraf Adı ve Soyadı”, “ Dosya Numarası”, “ Birim Adı” ve “Menüler” içerisinden arama yapılarak işlemlere kolay erişim imkânı sağlanmıştır.
 • Sık kullanılanlar menüsü oluşturularak kullanıcıların en çok kullanmış olduğu 10 adet menü eklenebilir hale getirilmiş ve menülere hızlı erişim kolaylığı sağlanmıştır.
 • Avukatlar tarafından portal ara yüzü içerisinden sorulan soruların yanıtlanabilmesi, böylelikle avukatların yaşamış olduğu problemlerin çözümü noktasında kolaylık sağlanması amacıyla yapay zekâ alt yapısını kullanan chat bot (akıllı asistan) uygulaması eğitilerek portala eklenmiştir.
 • Celse mobil uygulaması üzerinden avukatlara iletilen bildirimlerin eş zamanlı olarak Avukat Portal ana sayfasında da gösterimi sağlanmıştır.
 • Ana sayfa üzerinden hukuk, ceza, icra ve diğer dosyalara doğrudan erişim sağlanabilmesi amacıyla tasarımsal buton çalışması yapılarak dava/takip açılışı için kısa yollar da eklenmiştir.
 • Ana sayfada yaklaşan duruşmaların ve keşif günlerinin gösterimi ve “Tümünü Listeleme” seçeneği ile “Duruşma Sorgula” menüsüne hızlı erişim kolaylığı sağlanmıştır.
 • Dosyaların tüm detaylarının görüntülenebileceği yeni bir tasarım yapılarak pencere görünümü ve kart görünümü olarak iki ayrı seçenek sunulmuştur. Kart görünümü ile aynı sayfa içerisinde dosya ile ilgili taraf bilgileri, evrak, safahat, tahsilatlar gibi birçok bilgiye daha kolay şekilde erişim imkânı sağlanmıştır.
 • Avukatların evrak göndermeden önce evrak üzerinden yaptıkları son değişikliklerin ön izlemesini görebilecekleri seçenek eklenmiştir.
 • Evrak görüntüleme fonksiyonu geliştirilerek, udf ve genel geçer diğer evrak türlerinin bilgisayara indirmeden görüntülenmesi imkânı sağlanmıştır.
 • Görme engelli avukatlarımızın Avukat Portalı çok daha pratik kullanabilecekleri bir arayüz geliştirilmiştir.
5 Nisan Avukatlar Gününde, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğümüzce UYAP Versiyon 3 Projesi kapsamında geliştirilen yeni Avukat Portal AraYüzü https://avukatbeta.uyap.gov.tr adresinden hizmete alınmış olup bir süre mevcut ve yeni Avukat Portal uygulamaları aynı anda hizmet verecektir.
Tüm Avukatlarımızın Gününü kutlar, yeni Avukat Portal arayüzünün Yargı camiasına hayırlı olmasını dileriz.