Adalet Bakanlığının Yeni Mobil Uygulaması “Celse” Avukatların Hizmetine Sunuldu
Adalet Bakanlığı, elektronik adalet hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Avukatlara sunulan hizmet çeşitliliğini arttırmak ve avukatların yargılama işlemlerini daha rahat takip edebilmelerini sağlamak amacıyla, çağın gereklerine uygun olarak,Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit GÜL’ün talimatı üzerine, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı teknik ekibi tarafından, bir ay gibi kısa bir sürede hazırlanan “CELSE” (Mobil Avukat Bilgi Sistemi), 5 Nisan 2018 Avukatlar Gününde Sayın Bakanımız tarafından Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen tanıtım ile avukatlarımızın hizmetine sunuldu.

Avukatlar, AppStore ve Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilecekleri “CELSE” uygulamasını, android veya ios işletim sistemine sahip cep telefonu, tablet v.b. araçlara yükledikten sonra uygulamaya giriş için gerekli şifrelerini, UYAP Avukat Portal Bilgi Sistemi üzerinden oluşturarak uygulamaya giriş yapabilmektedir.

Uygulamayı kullanan avukat sayısı 2 gün içinde 8502'ye ulaşmış olup bu sayı hızla artmaktadır.

Avukatlar “CELSE” uygulaması ile vekil oldukları;
-İcra ve dava dosyalarını listeleme, sorgulama, taraf ve vekil bilgileri ile dosya kapak bilgilerini görüntüleme,

-Seçilen tarihteki duruşmaları listeleme, anlık, günlük ve aylık görüntüleme,

-Seçilen mahkeme birimine ait duruşmaları listeleme ve anlık duruşma bilgilerini görüntüleme, bu sayede tüm adliyelerdeki duruşmaları anlık olarak takip edilebilme,

-Duruşma bilgilerini takvim üzerinden görüntüleme işlemlerini yapabilmekte ve UYAP sistemindeki iletişim bilgilerini güncelleyebilmektedir.

“CELSE” uygulaması geliştirmeye açık olup ilerleyen zamanlarda ihtiyaç duyulan yeni hizmetler de uygulamaya eklenecektir.
Fotoğraflar
Videolar