Adalet Bakanlığı ve Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Arasında Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) Kullanımına İlişkin Protokol İmzalandı

Yargı birimleriyle KDK arasında yapılan yazışmaları ortadan kaldırarak, başvuruları daha kısa sürede sonuçlandırmak amacıyla gerçekleştirilen protokol, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek ile Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç tarafından KDK'da düzenlenen programda imzalandı.

Proğramda konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, UYAP'ın yargı sistemine adalet, hız, doğruluk, tutarlılık, şeffaflık ve verimlilik getirdiğini söyledi. Bu yönüyle Uluslararası platformlarda çok kez ödüle layık görüldüğüne değinen İpek şöyle konuştu:

"Adalet hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi amacıyla uygulamaya sunulan, ulusal ve uluslararası alanda 25 ödüle sahip UYAP, iş süreçlerini hızlandırarak güvenirliği arttırmayı hedefleyen bir bilgi sistemidir. UYAP; yargı sistemine adalet, hız, doğruluk, tutarlılık, şeffaflık ve verimlilik getirmektedir. UYAP; zaman, maliyet ve iş gücünden tasarruf sağlayarak, usulsüzlük ve yolsuzlukları önlemede katkılar sağlamaktadır. KDK ile imzalanan protokol çerçevesinde; KDK tarafından UYAP üzerinden, kuruma başvuranların idari yargıdaki dava dosyaları ile adli yargıdaki hukuk dava dosyalarının kapak bilgileri görüntülenebilecektir. KDK tarafından gerek duyulması halinde bu davalara ilişkin dava dilekçesi, gerekçeli karar, istinaf, temyiz, karar düzeltme ve itiraz kararlarına da mahkemelerle fiziki yazışma yapılmaksızın ilgili mahkeme başkanı veya hakimin onay vermesi halinde ulaşılabilecek, ayrıca Danıştay emsal kararlarına erişilebilecektir. Bu sayede uzun sürebilen fiziki yazışmalar ortadan kaldırılarak insan unsurundan kaynaklanan hataların önüne geçilecek, emek, zaman, kırtasiye ve posta gibi masraflardan tasarruf sağlanarak, başvurular çok daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılacaktır."

BİR BUÇUK AY SÜREN YAZIŞMALAR 15 SANİYEDE ÇÖZÜLECEK

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise, imzalanan protokol çerçevesinde yazışmaya gerek duyulmaksızın KDK’nın, UYAP üzerinden başvuru konusu uyuşmazlıkların yargı organlarına taşınıp taşınmadığını tespit edebileceğini, bu sayede zaman kaybının önüne geçilerek kamu kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasının sağlanacağını ifade etti. Malkoç, protokol sayesinde başvuruların daha hızlı sonuçlandırılarak, varsa mağduriyetlerin bir an önce çözüme kavuşturulacağını söyledi.

Adalet Bakanlığının Türkiye’nin hukuk ve insan hakları alanında hak ettiği yere gelebilmesi için olağanüstü gayretleri olduğunu sözlerine ekleyen Malkoç:

"özellikle de UYAP, avukatlara ve vatandaşlarımıza büyük bir kolaylık sağlamaktadır, bu protokolle beraber 1-1,5 ay süren yazışmaları artık 10-15 saniyeye indirmiş olacak, bu bizim açımızdan çok önemli" dedi.

İmza töreninde Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Servet Gül ve Tetkik Hakimleri, Kamu Denetçileri de hazır bulundu.
 

Fotoğraflar